in ,

אהבתי ידעתי מצחיק עצוב מכעיס אני בשוק!

11 דברים שאולי לא ידעתם על אלסקה

אלסקה – ארץ של קרח ושום דבר? תחשבו שנית! קבלו 11 עובדות מגניבות על המדינה מספר 49 בארה"ב.

אלסקה (באנגלית: Alaska) היא המדינה הגדולה מבחינת שטח והצפונית ביותר של ארצות הברית. נמצאת בקצה הצפון-מערבי של יבשת אמריקה, צפון-מערבית לקנדה. בירת אלסקה היא העיר ג'ונו. באלסקה נמצא הר דנאלי (נקרא בעבר הר מקינלי), הגבוה בהרי צפון אמריקה (6,194 מטר). השם "אלסקה" נגזר כפי הנראה מהמילה האלאוטית ל"ארץ גדולה" או "יבשת". – וויקיפדיה

 

בשנת 1867 ארה"ב  קנתה את אלסקה מרוסיה בלא פחות מ-7,200,000 דולר בזהב – שווה ערך לכ-123 מיליון דולר של היום. אמנם על המפה זה נראה רחוק מאוד, אבל אלסקה למעשה נמצאת רק כ-5 ק"מ מרוסיה בנקודה הקרובה ביותר ביניהן – יותר קרוב מהמרחק בין אשקלון ואשדוד לדוגמה. רק ב-1959 המדינה הוכרזה כמדינה מספר 49 של ארה"ב ומהווה את המדינה הגדולה ביותר בה (יותר מפי 2 מטקסס, השנייה בגודלה בארה"ב).


מקור

 

באלסקה לירות בדוב זה דבר חוקי לחלוטין, אבל אם תנסו להעיר דוב מתרדמת החורף שלו על מנת לתפוס תמונה טובה הוא דבר העומד בניגוד לחוק. עוד דבר לא חוקי הוא לצפות באיילים ממטוס. לכו תבינו…

מקור

 

הטמפרטורה הגבוהה ביותר שנמדדה אי פעם באלסקה היתה כמעט 38 מעלות צלזיוס. והכי נמוכה? 62 מעלות מתחת לאפס. בקטנה.. בנוסף באלסקה ישנם למעלה מ-100,000 קרחונים בגדלים שונים.

מקור

 

בראש עיירה קטנה באלסקה בשם טלקיטנה עמד ראש העיר מאיור סטאבס במשך 20 שנה, עד שנפטר ביולי 2017. כל זה טוב ונחמד, רק שסטאבס הוא חתול. כן כן, חתול. 900 התושבים בעיירה היו מרוצים מאוד מתקופות כהונתו של החתול, ולדבריהם "ראש העיר היה ישר איתנו, ולא העלה את המיסים בכל תקופת כהונתו". העוזרת הפרטית שלו מספרת שהוא היה דיווה לא קטן, והיה שותה את המים שלו מכוס יין מבריקה.

מקור 1 | מקור 2

 

באלסקה לא חסר מים. ככה זה כשיש לך 3000 נהרות ו-3 מיליון אגמים. בעקבות קו החוף הגדול ומקורות המים הרבים הדיג מהווה את המקצוע העיקרי באלסקה, והסלמון הגדול ביותר שנתפס בעולם נתפס באלסקה, ושקל לא פחות מ-57 ק"ג!

מקור

 

הספורט הלאומי באלסקה הינו מירוצי מזחלות כלבים בשלג, שבעבר היווה את הדרך העיקרית לתנועה ברחבי המדינה.

מקור

 

הדגל של אלסקה עוצב על ידי בחור אלמוני בשם בני בנסון, כאשר היה בן 13 בלבד. הדגל נבחר מתוך 700 עיצובים שהוגשו במסגרת תחרות בקרב בני נוער בשנת 1927. בני קיבל גם פרס צנוע של 1000 דולר בנוסף לעיצוב שלו שזכה.

מקור

 

העיר בארו שבאלסקה היא בין הערים הצפוניות ביותר המאוכלסות על כדור הארץ, ובעקבות מיקומה הצפוני 4200 תושביה זוכים ליום ארוך וללילה ארוך במיוחד – כאשר במהלך השנה השמש לא שוקעת כ-3 חודשים (מאי עד אוגוסט) ולא זורחת כחודשיים (נובמבר עד ינואר).

מקור

 

בעקבות הימים הארוכים במיוחד באלסקה, פירות וירקות גדולים במיוחד הם מראה שכיח במדינה. לדוגמה, אלסקה מחזיקה בשיא הכרוב הכבד ביותר בעולם – 43 ק"ג!

מקור

 

באלסקה ישנה עיירה בשם "הקוטב הצפוני", ולפי נתוני רשות הדואר האמריקאית אלפי מכתבים מגיעים כל שנה לעיירה המיועדים ללא אחר מאשר סנטה קלאוס. כל העיר מעוצבת ברוח חג המולד, וניתן למצוא בה גם את ביתו של סנטה קלאוס.

מקור

 

באלסקה ישנה פיצרייה שעושה את השליחויות שלה במטוסים. ונחשו מה? המשלוח בחינם!

מקור

 

יודעים משהו על אלסקה שאנחנו לא יודעים…? מוזמנים להוסיף בתגובות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

12 עובדות על בתי ספר מסביב לעולם

8 עובדות על ארה״ב וכלי נשק