in , , ,

אהבתי ידעתי מצחיק עצוב מכעיס אני בשוק!

10 עובדות על דבש לשנה טובה ומתוקה!

כמה דברים מדהימים שאולי לא ידעתם על דבש, דבורים, כוורות ועוד!

דבש הוא חומר עתיר סוכר המיוצר ונאגר כמקור מזון על ידי קבוצות מסוימות של דבוראים חברתיים. האדם גילה את הדבש עוד בתקופה הפרהיסטורית ועל כך מעידים ציורי קיר במערות ממקומות שונים בעולם. לדבש מגוון שימושים נרחב: כמזון בפני עצמו או כמרכיב במאכלים רבים, כחומר משמר, וכן כתכשיר או מרכיב של תכשירים ברפואה ובקוסמטיקה. – (ויקיפדיה).

 

אז קודם-כל, רצינו לאחל כמה דברים לשנה החדשה: שתהיה שנה מלאה בלמידה של דברים חדשים ומעניינים, שנה של ידע וסקרנות, שנה של צחוק, אושר והנאה ובעיקר שתהיה לכולנו שנה מתוקה כמו… דבש! אז הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם עליו:

 

הוא אינו מתקלקל

ארכאולוגים מצאו דבש בן אלפי שנים בחפירות במצרים, כשהוא עדיין במצב תקין. הדבש הוא אחד מהמאכלים הבודדים שאינו מתקלקל לעולם, כל עוד הוא אטום היטב ואינו מהול במים.

 

למה הוא מתקשה ומה זה אומר?

דבש עובר תהליך של התגבשות בקור, אך זה לא אומר שהוא מקולקל. זה אפילו מעיד על כך שמדובר בדבש אמיתי שלא עבר תהליך של חימום. השרו את הדבש במים חמים למספר דקות והוא יחזור למצבו הטבעי!

 

הוא בריא לגוף

הדבש מכיל אנזימים, מינרלים וויטמינים שעוזרים לעיכול, מה שגורם בסופו של דבר לחיזוק המערכת החיסונית. הוא מכיל אנטי-אוקסידנטים וחומרים אנטי-בקטריאלים שעוזרים לגוף להילחם במחלות. הדבש טוב גם לדברים אחרים כגון תנועות מעיים סדירות, ירידה במשקל ובריאות העצמות. הוא יכול לשמש גם כתחליף בריא לקבלת פרץ אנרגיה!

 

תרופה לשינה טובה

הדבש ידוע כתרופה טובה לאינזומניה (נדודי שינה), אחד מהסימפטומים העיקריים הנוצרים בעקבות חרדה. למעשה, שירות הייעוץ של אוניברסיטת קיימברידג' ממליץ לאכול לחם עם דבש או לשתות משקה חם עם דבש לפני השינה בכדי להקל על חרדה.

 

ייצור הדבש זו עבודה קשה!

דבורה אחת מייצרת כ-1/12 כפית דבש במהלך חייה. להקת דבורים צריכה לעוף כ-88,000 ק"מ בכדי לייצר חצי קילו דבש, המיוצר מכ-2 מיליון פרחים! להקת הדבורים מייצרת את הדבש בכדי לשרוד בעזרתו את החורף והכמות בכוורת היא פי 2 או 3 מכמות הדבש שהדבורים זקוקות לו, זה הדבש אותו הכוורנים מוציאים מהכוורת ואותו אנו צורכים.

 

דבורים, דבורים, דבורים.

דבורה היא החרק היחיד בעולם אשר מייצר אוכל הנצרך על ידי בני אדם. הדבורה המלכה מטילה כ-2,500 ביצים ביום והיא יכולה לבחור אם להטיל ביצים שיבקיעו זכר או נקבה.

 

על הדבש ועל העוקץ

רק דבורים פועלות יכולות לעקוץ ורק כשהן מרגישות מאוימות. לאחר שדבורה עוקצת היא מתה מיד. ולמקרה שתהיתם, אדם יצטרך להיעקץ ע"י 1,100 דבורים בכדי שהעקיצות יגרמו למוות.

 

מדובר במאכל עתיק ורב-תרבותי

הדבש הוא בן 150 מיליון שנה ונמצא מוזכר אפילו בהירוגליפים במערות. ביוון העתיקה הדבש היה סמל לאושר וברכה. הם השתמשו בו בלוויות, ונתנו דבש לרוחות המתים. במצרים העתיקה הפרעה רעמסס השלישי הציע כקורבן לאל הנהר כ-14,000 ק"ג שנשפכו כמחווה אל תוך נהר הנילוס.

 

תרופה לעור, ועוד!

ביליתם בשמש יותר מדי? דבש הוא תרופה טבעית מעולה לכוויות שמש, ויכול לשמש גם לטיפול בפצעים וחתכים. הוא גם מעולה בטיפול בשפתיים סדוקות.

 

תחליף מעולה לסוכר לבן

הדבש מתוק יותר פי 3 מסוכר לבן, אך יש בו כמות קטנה יותר של קלוריות, כ-30 קלוריות לכפית דבש אחת. בנוסף, הדבש מכיל מינרלים וויטמינים רבים שלא תוכלו למצוא בסוכר לבן או בשום תחליף אחר.

 

מקור 1  |  מקור 2  |  מקור 3

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

11 עובדות מעניינות על מקסיקו

9 עובדות על פיגועי 9/11 – מגדלי התאומים