in

אהבתי ידעתי מצחיק עצוב מכעיס אני בשוק!

כל מה שרציתם לדעת על האירוויזיון

לרגל חגיגות האירוויזיון – הנה לכם 15 עובדות מפתיעות על תחרות הזמר האירופית שמשגעת את העולם כבר 63 שנים.

 

בשבת, נטע ברזילי תעלה על במת האירוויזיון כדי לתת את השואו הטוב ביותר שלה. עיניהם של מאות אלפי ישראלים נשואות בתקווה  שאולי הפעם נצליח "להביא את הגביע" לישראל אחרי 20 שנה מאז הניצחון האחרון של הדיווה הגדולה. מסתבר, כי כאשר לא מדובר בענף ספורט (למעט ג'ודו), אלא בתחרות זמר, אנחנו דווקא טובים, אפשר לומר אפילו טובים מאד. עם 3 זכיות מרשימות לאורך ההיסטוריה, גם השנה ההזדמנות נראית מבטיחה למדי.

תחרות האירוויזיון נערכה לראשונה בשוויץ בשנת 1956. השנה איגוד השידור האירופי יחגוג את הפקתו ה-63 במספר של התחרות. המארחת הפעם היא המנצחת של שנת 2017, הלא היא פורטוגל.

בכל שנה צופים באירוויזיון כ-200 מיליון אנשים ברחבי העולם. אך אם נתעלם לרגע מהמספרים, עד כמה באמת אנו יודעים על התחרות הזו?

 

1. מאז ועד היום, האירוויזיון תמיד נפתח בליווי תרועת חצוצרות המנגנות את יצירתו של המלחין הצרפתי, מארק אנטואן שרפנטייה, יצירה הנקראת "הפרלוד לטה דאום".


2. בשנת 1998 ישראל זוכה במקום הראשון בתחרות עם השיר "דיווה" בביצועה של דנה אינטרנשיונל. אחוזי הצפייה בישראל באותה שנה עמדו על 39.5%! בשנה שלאחר מכן, בשל הציפייה הרבה והאמונה כי ישראל מסוגלת לעשות זאת שוב, אחוזי הצפייה בתחרות עמדו על 49.0%. לעומת זאת, בשנת שעברה, אחוזי הצפייה היו 15.5% בלבד.

מקור


3. לשיר Toy,  אותו תבצע המועמדת המכובדת שלנו, נטע ברזילי, יש את מספר הצפיות הרב ביותר בערוץ האירוויזיון ב YouTube ביחס לשאר שירי האירוויזיון של המתמודדים האחרים. בזמן כתיבת שורות אלו מספר הצפיות עומד על כ 24 מיליון.


4. המדינה אשר מחזיקה במספר הזכיות הגבוה ביותר לאורך ההיסטוריה של התחרות היא אירלנד עם 7 זכיות.


5. גיאורגיה הינה המדינה היחידה שפרשה מהתחרות מסיבות פוליטיות. באירוויזיון של שנת 2009, שיר הנושא של גיאורגיה הכיל תצהיר מחאתי וכן כלל מילים בוטות וחריפות נגד ראש ממשלת רוסיה דאז, ולדימיר פוטין (כיום הנשיא). יש לציין כי באותה שנה התחרות התרחשה ברוסיה. לפיכך, נדרשו ראשי המשלחת הגיאורגית לשנות את המילים אך הם סירבו לעשות זאת ולבסוף פרשו מהתחרות.


6. לכל מדינה ניתנות 3 דקות בלבד לביצוע השיר.


7. השיר שזכה לתואר "השיר הקצר ביותר" אי פעם של האירוויזיון היה של מדינת פינלנד אשר בוצע בשנת 2015 ונמשך לא יותר מדקה אחת ו27 שניות בלבד. באותה השנה פינלנד לא העפילה לשלב הגמר.


8. לאורך ההיסטוריה היו 5 מנצחים שהופיעו ושרו בזמן שהיו יחפים לגמרי –

  • סנדי שו (בריטניה, 1967)
  • סרטאב ארנר (טורקיה, 2003)
  • דימה בילאן (רוסיה, 2008)
  • לורן (שוודיה, 2012)
  • אמילי דה פורסט (דנמרק, 2013


9. ישראל, לוקסמבורג וספרד הינן המדינות היחידות שזכו פעמיים ברציפות בתחרות. אירלנד זכתה 3 פעמים ברציפות (ישראל – 1978-1979, לוקסמבורג – 1972-1973, ספרד – 1968-1969, אירלנד – 1992-1994).


10. שיטת שלב חצאי הגמר הונהגה לראשונה בשנת 2004.


11. מאז החלת שיטת חצאי הגמר, המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה ישראל היה המקום הרביעי בתחרות. הישג זה נרשם בשנת 2005 כאשר שירי מימון ביצעה את ה"השקט שנשאר" שזיכה אותנו ב154 נקודות.


12. לאחר שלא שלחה נציג מזה כמה שנים רבות, השנה ישראל החליטה לשלוח את ארז טל שיפרשן את אירוע הגמר.


13. למרות שהוענקה לה האפשרות להופיע לראשונה באירוויזיון בשנת 2005, לבנון החליטה לפרוש מהתחרות בסופו של דבר. הסיבה – איגוד השידור האירופי הבהיר לרשות השידור הלבנונית כי עליה לשדר את השיר הישראלי, אך בעקבות החוק הלבנוני אשר קורא להחרמת ישראל, לבנון סירבה לכך והחליטה לפרוש.


14. ההשתתפות של ישראל לראשונה בתחרות הייתה בשנת 1973, שבעה חודשים לאחר האסון הנורא – רצח 11 הספורטאים באולימפיאדת מינכן. בשנה זו, מי שייצגה את ישראל בתחרות הייתה אילנית אשר ביצעה את השיר "אי שם". סידורי האבטחה של המשלחת הישראלית היו קפדניים במיוחד. אילנית עלתה לבמה עם שמלה ארוכה וגדולה בצורה יוצאת דופן ועל פי השמועות באותה תקופה, היא עלתה להופיע עם מגן אפוד בגין החשש הכבד להתנקשות בחייה. מאז ועד היום השמועות הללו לא אושרו באופן פורמאלי.

מקור


15. ישראל היא המדינה היחידה שניצחה באירוויזיון אך לא השתתפה בשנה שלאחריו. ישראל זכתה במקום הראשון בשנת 1979 עם השיר "הללויה" בביצועם של גלי עטרי ולהקת "חלב ודבש" אך בשנת 1980 לא נטלה חלק כיוון שהתחרות נערכה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

טריקים לחיים: 8 טריקים קטנים וגאוניים לחיים טובים יותר

טריקים לחיים: 8 טריקים למטבח שישנו את חייכם!